Upper Mustang, zapomenuté království Tibetu Lo-Manthang

První co si musíte nejprve uvědomit je, že království Upper Mustang je žijící stroj času. A při cestě strojem času, čas okolo nás neexistuje podobně jako v tibetském království Mustangu.
Název Mustang nemá nic společného ani s automobilem, ani s koněm stejného jména. Vyslovuje se Mů-stang a je pravděpodobně Nepálskou zkomoleninou města Lo-Manthang, které je hlavním městem země. Místní obyvatelé, kteří si až do dnes udrželi tradiční tibetskou kulturu, nazývají svou zemí zemí „Lo“.
Země „Lo“ sama o sobě se vztahuje k vyprahlé náhorní oblasti podobné Tibetu, tvořenou nepřeberným množstvím žluto-rudo-šedivých roklin a skalisek, zerodovanych silným větrem. Mustangem se prodírá řeka Kali Gandaki, která teče velkou Himálajskou trhlinou mezi vrcholy Annapurny a Dhaulagiri, jež je považována za největší kanon světa. Ležíc v dešťovém stínu Himálaji, vlivem absence srážek musejí farmáři zachraňovat každou kapičku vody z okolních ledovců.

Království Lo Manthang - Tibet!

Zapomenutý Mustang je jedním z mála míst v Himálajském regionu, který byl schopen si udržet tradiční tibetskou kulturu neposkvrněnu. Proč je Mustang země zapomenutá? Jakožto severonepálská enkláva ocitá se na hranici s Tibetem. To vysvětluje jednak její kulturní orientaci na tibetský buddhismus, ale především její pohnutou historii. Její odlehlost ji vždy ochraňovala od cizích vlivů. Po čínské invazi do Tibetu v padesátých letech si zde Tibetští odpůrci (spolu se CIA) vytvořili základny pro své operace. Čína pak v roce 1960 uzavřela tibetské hranice a donutila nepálskou vládu oficiálně izolovat celou enklávu od ostatních území Nepálu. Teprve v roce 1991 nová vláda znovu otevřela toto území (čítající asi 5600 obyvatel), ikdyz stále limituje počet návštěvníků na pouhých 1000osob za rok.

People of Lo!

Mustang je ve skutečnosti feudální království. Řeka Kali Gandaki je hlavním strůjcem jeho dřívějšího bohatství, neboť umožňovala snadno proplout Himálaje a tím i realizovat obchod se solí mezi Tibetem a Indií. V 15. a 16. století se Mustang proslavil buddhistickým učením a uměním. V 18.století ztratil samostatnost a byl připojen k nepálskému království. Již tehdy začala jeho izolace (první obyvatel západu sem dorazil až v roce 1952), která pokračovala již zmíněným uzavřením hranic Čínou. To na druhou stranu zachránilo dědictví buddhistické víry. Zatímco Číňané ničili posvátné objekty v Tibetu, Mustang byl toho ušetřen a byla mu ponechána náboženská svoboda.


Mapa Upper Mustangu, prostírajícího se od Kagbeni po Lo-Manthang

Upper Mustang MAP - Nepal!

Vypraveni o velkem Mustangskem dobrodruzstvi

Tu nebude! 🙂 Mame temer dopsany clanek o Mustangu vcetne zhruba 1000 fotek, ktery doufame ze nam spolecne vyjdou v jednom z mnoha kvalitnich ceskych magazinu. Proto si vypraveni o nejlepsi casti rocni cesty po Asii, vcetne fotek ponecham do vydani clanku uschovane v suplicku. Na webu upresnim kdy a kde clanek vyjde. Doufam, ze se Vam tento clanek jako upoutavka libila!

Fotogalerie:

IMG_7781
IMG_7401
IMG_7377


 1. Mno tak to se moc Tesim az budu listovat nejakym casekem o cestovani a zhlednu tam tvuj dalsi uzasny clanek! Urcite napis kde to budes mit!!! Doufam ze Te v Tech casakach pak uvidim vicekrat, pises fakt dobre! Jen tak dal chlape!

 2. Moc zdravim Michale,
  tyto fotky z Mustangu jsou opravdu velka sila. Tesim se na dalsi (o putovani tam uz mi Vladimir neco povedel).
  At se dari…

 3. Pěkný článek, velmi povedené fotky. Doufám, že se do Mustangu taky v budoucnu podívám, tento rok jsem byl nucen pouze vyhlížet do něj z kopce nad Kagbeni.
  Jen drobná opravu, Kalí Gandakí je pochopitelně v Mustangu i jinde pro obchod nesplavná, obchod který proudil z Tibetu údolím Kalí Gandakí zajišťovali karavany mul a jaků.

 4. K té splavnosti: kdesi jsem četl, že na horních tocích himalajských řek se lidé plaví na nějakých člunech – kulatých kožených vacích: tak jak to teda je?

 5. Ahoj,moc hezky stranky a nadherny fotky.A hlavne paradni pocteni.
  Chtela jsem se jen zeptat,jestli jsi pri treku po Mustangu platil ten 700 US permit?Diky.A hodne stesti na cestach.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed

I am Documentary & Fine Art Travel Photographer, who journeyed the world as a photographer for more than 20 years, focusing my efforts on documenting the traditions of changing cultures around the world.