Indické Himaláje v tibetském Spiti valley

Spity valley - India!

Tibetska vesnice Kibber – Spity valley

Údolí Spiti, kryté dešťovým stínem Himalaje, vytváří vysokohorskou poušť nedaleko hranic s Čínou (Tibetem). Údolí zdobí vše co je Tibetu typicke. Majestátné monastery na kopci s rudými mnichy, farmářské vesnice v níž právě mlátí jakýmsi řemdichem slámu, klasický špinavé tibetské děti, jež si smrkají do rukávu, vysedávající moudré postarší tibetany s vrásčitou kůži od slunce a větru, mručící si mantru „Om maní padme“ točic si do toho modlitebním mlýnkem či jen tak počitajic korálky.
Po celodenní bolestivé cestě autobusem, hopsajícím po Himalajich horskou silnici přes dvě 4000m sedla a mistama „silnici“ nad propasti tak úzkou, že to řidiče dokonce přinutí ze závodní rychlosti nepatrně přibrzdit. Dojíždím do obchodní vesničky ‚Kaza‚, tvořené typickými tibetskými mohutnými domy s malými okny. Účastním se 3 denního hudebního festivalu, na který se přijel podívat i místní král (raja). Festival konci tak jako na každé vesnici. Tedy rvačkou. Jelikož místní mladí hoši to vidí jako skvělou příležitost se opít whiskou a zafrajerit před cernookyma tibetankama.

Kibber vesnice – nejvýše položena vesnice v Indii

Spity valley local workers
Až v 4200m leží malá příjemná vesnička Kibber. Obklopena majestátními kopci nad stékajícím potokem. Bačové prohánějí stáda koz po kopcích a lidé z vesnice, především ženy a děti, právě sklízejí slaďoučký hrách, organicky vypěstovaný na malých zavlažovaných polích. Nikdy bych nevěřil, že tak sladký hrách lze ve výšce nad 4000m vypěstovat. Z hrachu si tibetane nechají nepatrně množství, zbytek kamiónů hrachu se prodá za lepší peníz v Delhi.
Bez vody zato o sladkém hrachu od starého farmáře, trekujeme celý den po okolních štítech hor s jedním fajn Irem. Nepopsatelný pocit se dostat nad svislé sedlo s výhledem na od horizontu se táhnoucí měsíční údolí Spiti.

Uvedomuju si že v poušti a horách, zkombinovaných tady v Tibetu Buddhy dohromady se cítím šťastně. A je jedno jestli to je nepálský tibet, indický tibet, či ten čínský.

Ki monastery, aneb vaříme s mnichy

Trekuji do buddhistické monastery (kláštera), položené na vyčnívajícím kopci v údolí, kde spolu s mnichy trávím noc a pomáhám s vařením 100litrového hrnce Thukpy. S tichými mnichy jako králové nad svým královstvím, pozorujeme zemi, hory a kopce pod zapadajícím sluncem, jež vybarvilo oblohu dožluta.

V tibetské krajině mi dochází, odkoho buddhističtí mniši opisovaly, když sepisovaly své mudry. Stačí se zde rozhlídnout kolem sebe a v ten moment jakoby se krajina otiskla do buddhistického učení, anebo obráceně. Ono je to vlastně jedno.

  1. Nevím proč, ale tento článek mne dojal až k slze, je to cítít i přes dálku,která je mezí nami a Tibetem a hlavne, mezi tím, který tuto krásnou cestu podniknul a ví, jaké tajemstí jsou životní cesty. Děkuji

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed

I am Documentary & Fine Art Travel Photographer, who journeyed the world as a photographer for more than 20 years, focusing my efforts on documenting the traditions of changing cultures around the world.