Annapurna Trek okolo Annapuren

Trek okolo mohutné 8000m hradby pohoří Annapúren vede po staré obchodní cestě, která spojuje Nepál s Tibetem a Čínou. Široce variabilní krajina a horská etnika. Od zelených vlhkých džunglí, přes ostře skalnaté a sněhem poseta sedla velehor až po pouštní do rudá vyprahlou vysokohorskou náhorní plošinou Tibetu. Přes monstrózní údolí obklopené z obou stran 8000m velikány až po šedivé pouštní koryta řek. Výškově se trek pohybuje od 1 200 m až do sedla Thorong La 5 416 m.n.m. Tato oblast patřila od nepaměti k nejstarším obchodním cestám mezi jihem Himálají a Tibetem. Památky a dech tisíciletí zde, na západní straně od sedla Thorong La, je cítit často. Prošli jsme nejhlubším údolím na světě, kde po levé straně zářila Annapurna (8 091m) a po pravé Dhaulagiri (8 167m). Na konci treku v Tatopani jsme se vykoupali v horkém minerálním pramenů. Trek je asi 180 km dlouhý a trvá cca 14 dní.

Annapurna  circuit trek map!

Klady a zápory turismu cirkulujícího kolem Annapuren

Jistě, fantastický trek ve svých počátcích 70.let. Ale díky své mnohaleté popularitě, časem proběhlo příliš mnoho vývoje v oblasti, které během několika let zakončí spojující silnice se světem. Pro nás byl trek kolem Annapuren, jen čistě startovnio pozici pro treky kolem izolovaných tibetských území podél hranic s cinou.
IMG_7202
S prohlubujícím se turismem se bohužel mění i překrásná krajina kolem Annapurny. Na obou stranách průsmyku jsou vybudována letiště a od nich se jako jizvy v krajině táhnou budoucí silnice vysekané do skály. Mnoho Nepálců denně pracuje na prodloužení silnice z Jomsonu dolů do údolí za 130 rupií na den, zatímco na druhé straně kopce zatím (naštěstí) chybí peníze. Z tradičních rolnických vesniček se stávají unifikované shluky hotýlků kombinované s prodejnami kýčovitých suvenýrů. Místní obyvatelé se upřímně snaží přinášet turistům služby, o které žádají: horkou sprchu, elektřinu, čestvé pečivo, sladkosti a jačí steak na každém kroku. V Manangu vzniklo dokonce i malé kino. S těmito příjemnostmi se však vytrácí romantika a tradiční způsob života, za kterým se do Nepálu také jezdí. Rozvinutý turismus na druhou stranu přináší místním obyvatelům i mnoho pozitivních věcí: nové moderní mosty, mnoho pracovních příležitostí a touhu po vzdělání.

Fotografie z treku kolem Annapuren


IMG_6692

IMG_7279


IMG_6647


  1. Ahojky!Asi před 2měsíci jsme se rozhodli pro roční cestu Indie, Rusko.Tak jsme pátrali na webu a našli jsme tvé stránky. Od té doby máme poslintaný monitor…To ,co píšeš a fotíš je úžasné!Nemůžem se už dočkat, až konečně vyrazíme taky, definitivně jsi nás utvrdil v tom, že to opravdu stojí za to.Strašně se těšíme na další články, přejeme moc štěstí a nádhernejch zážitků při dalším putování!!!K. a M.

  2. Tak milí Mišulko těšíme se na popis tvého dojedu do civilizace ,kde opět budeš procházet přes celní kontrolu a nezapoměn si vyfotit zabalený bágl aby jsi ho opět dal do původního stavu.Štastný pochod a stopa.Ahojtě z Žandova

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed Instagram Feed

I am Documentary & Fine Art Travel Photographer, who journeyed the world as a photographer for more than 20 years, focusing my efforts on documenting the traditions of changing cultures around the world.